Tap to unmute

Wniosek o dodatek węglowy | Na co zwrócić uwagę

Udostępnij
Umieść na stronie
 • Opublikowany 10 sie 2022
 • Ustawa o dodatku węglowym jest już gotowa i oczekuje na podpis prezydenta. Wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
  Wniosek: www.gov.pl/web/klimat/wniosek...
  Wniosek powinien być też dostępny w wersji elektronicznej. Stosuje się wtedy kwalifikowany podpis lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.
  Termin od kiedy można składać wnioski nie jest jeszcze znany.
  Dokument jest prosty. Bardzo podobny do tego jaki jest wymagany przy dodatku osłonowym. Większość pól sprowadza się do podania danych swoich i członków gospodarstwa domowego. Do tego adres, numer konta bankowego oraz wskazanie co jest głównym źródłem ogrzewania.
  Jest jednak kilka rzeczy na które należy zwrócić uwagę. Niektóre zapisy budzą też pewne wątpliwości.
  Duże rodziny lub skonfliktowane powinien zainteresować zapis: „W przypadku gdy wniosek o wypłatę dodatku węglowego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, dodatek ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.”
  Sprawa dodatkowo komplikuje się gdy rozwiniemy definicję gospodarstwa domowego wieloosobowego. W jego skład wchodzą nie tylko osoby spokrewnione ale też niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące.
  Przyjmuje się też, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.
  Gdy ogrzewanie budynku realizowane jest przez lokalną sieć ciepłowniczą, obsługiwaną z kotła na paliwo stałe to do wniosku należy załączyć oświadczenie właściciela lub zarządcy budynku. Będzie w nim informacja o sposobie ogrzewania budynku zgodnie ze zgłoszeniem lub wpisem do centralnej ewidencji emisyjności budynków.
  Twórcy wniosku, już na wstępie ostrzegają, o odpowiedzialności karnej za podanie nieprawdziwej informacji. Na końcu znajduje się też formuła „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.” Zapis ten ma za zadanie ograniczyć nadużycia.
  Wątpliwość budzi fragment ustawy mówiący, że dodatek węglowy nie przysługuje osobie która kupiła węgiel po cenie 996,60 zł lub niższej. Nie ma jednak informacji, jakoby ktokolwiek uczestniczył w programie dopłat. Na dodatek w artykule 23 ustawy uchyla się punkt do którego się najpierw odnosi.
  Co ciekawe we wniosku nie ma nic o zakupie. Mowa jest o korzystaniu. Czyli można było kupić węgiel ale jeśli się z niego nie korzystało lub jeszcze nie korzysta, to jak rozumiem, oświadczenie jest zgodne z prawdą.
  ----------------------
  Drobi węgiel? Chcesz zmienić ogrzewanie na coś tańszego?
  Tu opisałem kilka opcji: jakiekogroszek.pl/blog/585-co...
  ----------------------
  Porównaj ceny pomp ciepła: www.oferteo.pl/pompy-ciepla/z...
  Porównaj ceny instalacji fotowoltaiki: www.oferteo.pl/panele-fotowol...
  ----------------------
  Zachęcam do subskrybowania kanału i zaznaczenia dzwonka aby być na bieżąco: plclip.com/channel/UCkkR...
  Nasza grupa FB: groups/jakie...

Komentarze • 31

 • Edward Mróz

  Witam i pozdrawiam, dzięki za wniosek, Panie kolego.

 • John Mezo

  Witam, mam pewne pytanie. Czy dodatek przysługuje mieszkańcom budynku, posiadający 6 mieszkań opalanych przez jeden piec na ekogroszek, każdemu z osobna czy tylko jednemu z gospodarstw domowych?

 • Marzena Krawczyk

  A czy wiadomo coś o osobach które nie kupiły węgiel a dostały? Chodzi o górników,którzy otrzymują deputat węglowy.

 • glucker mezop

  Uprościmy temat wniosek powinien byc na milion

 • mariusz23021997

  A gdzie można przez internet ?

 • Happymaniack

  A skąd mam wiedzieć czy zarządca budynku wpisał nasze piece do CEEB?

 • Lekker Air

  no a jak kupiłem na PGG poniżej 996zł ale przed 23 czerwca to mi się należy a tym co kupili na PGG po 23 czerwca to się NIE należy?

 • Anna M -I

  Niestety, link nie działa..

 • Rafal S
  Rafal S  +3

  Zamiast dotacji niech mi dadza kartki na wegiel do odbioru na kopalni

 • wiciu911

  Jak ktoś w CEEB podał głowne żródło ekogroszek to należy mu się dodatek ?

 • Wieslaw Buczek

  Po co wam tyle pism/ustaw/paragrafów itp., itp.,.... Wystarczy tylko jedno Pismo: "Miłuj bliźniego swego jak siebie samego".

 • Tomasz Mrukwa

  To trochę śmieszne bo nikt nie patrzy na to, że mimo, że ktoś kupił np. ekogroszek ze strony PGG ponizej 900 PLN za tonę to już dostarczenie do np. do centralnej Polski to koszt rzędu 5 tyś. więc o ile dobrze ten wniosek zrozumiałem to jeśli ktoś kupił 5 ton ekogroszku (łączna kwota do zapłaty prawie.4.3 tys.) + poniósł dodatkowo koszt dostawy 5 tys. to to dofinansowanie się nie należy.... nie wiem czy dobrze to zrozumiałem ale idąc dalej, załóżmy, że ktos jeszcze nie kupił węgla składa wniosek i dostaje te 3.tys. to co już węgla z kopalni kupic nie może bo za tani, musi kupić ze skladu węglowego po 3.5 tys za tonę? A na składach węgla brak xddd

 • Rewel
  Rewel  +1

  🤝

 • Basia Klimek

  Za 4 tony zapłaciłam 12 000 to niech chociaż 3 000 wrocą pisiory

 • Adam Ogiela

  Kto wypuszcza takie pierdoły Pis? Niech se wsadzą te trzy tys. Jak węgla nima.

 • MrBalrogos

  Uczciwi dodatku nie wezmą i się nie zeszmaca nic od PiSu nie brać.