Tap to unmute

Dodatek węglowy - nowe zasady | Omówienie poprawek | Sprawdź czy dostaniesz dopłatę do węgla

Udostępnij
Umieść na stronie
 • Opublikowany 13 wrz 2022
 • Na obecnym posiedzeniu, sejm ma przegłosować ustawę dotyczącą regulacji cen ciepła systemowego oraz dopłat do innych źródeł ogrzewania np. gazu, pelletu czy drewna. Nas, ogrzewających domy węglem, interesuje artykuł 50 i 52. Zmieniają one bowiem aktualnie obowiązującą ustawę o dodatku węglowym.
  Omówię najważniejsze poprawki.
  1. Osoby, które zmieniły swoje deklaracje po 11 sierpnia nie dostaną dodatku
  2. Na jeden adres będzie przysługiwał tylko jeden dodatek.
  3. Kto pierwszy złożył wniosek pod danym adresem ten otrzyma pieniądze.
  4. Jeśli otrzymasz dodatek na inne źródło np. gaz to nie będzie przysługiwał Ci dodatek węglowy.
  5. Zostaje wydłużony czas wypłaty dodatku do 2 miesięcy ale nie później niż do końca roku.
  6. To czy wniosek jest zgodny z prawdą ma być weryfikowane. Sprawdzone mają być informacje zebrane przy opłatach za odpady komunalne, przyznanych świadczeniach rodzinnych, wychowawczych, z dodatku osłonowego i mieszkaniowego oraz dane zgromadzone w rejestrze PESEL oraz rejestrze mieszkańców.
  7. W przypadku wątpliwości może zostać przeprowadzona kontrola w Twoim domu. Jeśli odmówisz to wniosek zostanie rozpatrzony odmownie.
  8. Jest też mowa o wywieszeniu informacji o okresowych kontrolach źródeł ciepła przez kominiarzy.
  9. Wnioski już przyjęte ale nierozpatrzone mają podlegać nowym zasadom.
  Opisane poprawki zmieniają już obowiązującą ustawę o dodatku węglowym, która zaś zastąpiła ustawę o gwarantowanej cenie węgla. Muszą one zostać wprowadzone w ekspresowym tempie, ponieważ już w pierwszej transzy gminy wnioskują o kwotę wyższą niż przewidziano w ustawie. Inaczej mówiąc nie wystarczyłoby pieniędzy.
  Teraz wszystkie wnioski trzeba sprawdzić i wydać odmowy wypłacenia zasiłku. Będzie tylko jeden dodatek na jeden adres.
  Zastanawiam się co z osobami, które zmieniły deklaracje po 11 sierpnia. Nie dostaną dodatku z innych źródeł ciepła ponieważ w CEEB mają wpisany np. kocioł na węgiel. Wydaje się, że zgodnie z proponowanymi zmianami nie dostaną też dodatku węglowego.
  Tak czy inaczej dodatek węglowy jest korzystny tylko dla osób przezornych, które już wcześniej zakupiły opał i nie uwierzyły w obietnice przedstawicieli rządu. Po informacji o przyznaniu dopłat ceny węgla mocno wzrosły, również w spółkach skarbu państwa Tauronie i PGG. Dopłata w wysokości 3 tys. zł pokryje więc tylko różnice w cenie, która powstała przez ostatnie tygodnie.
  Rząd twierdzi, że „pomaga” obywatelom w ciężkiej sytuacji. Na razie obietnice o tanim i dostępnym węglu okazały się mrzonką, dopłaty podbiły ceny do jeszcze wyższych poziomów, a sprowadzany z zagranicy węgiel jest fatalnej jakości. Bałagan przy ustawach ciężko nawet komentować. To jest skandal, w jaki sposób tworzy i przestrzega się w Polsce prawo.
  ----------------------
  Drobi węgiel? Chcesz zmienić ogrzewanie na coś tańszego?
  Tu opisałem kilka opcji: jakiekogroszek.pl/blog/585-co...
  ----------------------
  Zanim kupisz ekogroszek za kilkanaście tysięcy złotych, sprawdź, czy nie korzystniej jest przejść na pompę ciepła. Zaznacz, czego potrzebujesz, a firmy same złożą Ci oferty (bezpłatnie): www.oferteo.pl/pompy-ciepla/z...
  ----------------------
  Zachęcam do subskrybowania kanału i zaznaczenia dzwonka aby być na bieżąco: plclip.com/channel/UCkkR...
  Nasza grupa FB: groups/jakie...
  Strona www: jakiekogroszek.pl/

Komentarze • 110

 • Łukasz W
  Łukasz W Dzień temu +13

  Dymają nas aż miło

 • Wiesława Wabiszczewicz
  Wiesława Wabiszczewicz 16 godzin temu +1

  To co zrobili z tym opałem,z jego zakupem,to jest jedno wielkie upokorzenie dla nas zwykłych obywateli,pogardą dla zwykłego zjadacza chleba,wstyd i wstyd za nasz rząd.

 • MakuKRC
  MakuKRC Dzień temu +14

  Kupiłem węgiel wcześniej z pożyczki bankowej licząc, że spłacę ją kasą z dodatku węglowego. Oszczędziłem na tym 500zł przy aktualnych cenach licząc wraz z odsetkami. Teraz liczę na to, żeby jakikolwiek dodatek jednak wpłynął... W poprzednich latach kupowałem węgiel w workach co miesiąc, bo nie stać mnie, aby sobie odłożyć na cały zapas na zimę

 • Bibrus Polski
  Bibrus Polski 21 godzinę temu +1

  To ile w końcu będzie dopłaty do kotła na ekogroszek?

 • theuzi1988
  theuzi1988 14 godzin temu

  Otrzymaliśmy dwie decyzje o przyznaniu dodatku węglowego na jeden adres jeszcze przed wejściem nowej ustawy. Czy to oznacza, że mogą zmienić decyzje? Przecież prawo nie działa wstecz.

 • Elżbieta Roguska
  Elżbieta Roguska 21 godzinę temu +5

  Po co dane dorosłych osób przebywających w jednym domu, do dodatku węglowego,😎wniosek składa właściciel, na jeden kocioł, pieniądze trafiają na jzgo konto, po co dane innych osób, może sobie tego nie życzą, ich dane nie mają tu znaczenia, a mogą być przetwarzane w innych celach, jako tzw. bazy danych, to legalne....

 • Mary Poppins
  Mary Poppins Dzień temu +31

  Całe sztaby wiceministrów, dyrektorów, prawników, a ustawy nie umieją napisać. Może zlecić studentom prawa, byłoby taniej.

 • Brothers Team
  Brothers Team Dzień temu +3

  i ja jestem w kropce, zmieniłem deklaracje 17 sierpnia, ale zmiana była marginalna bo tylko taka że zaznaczyłem że wodę do mycia grzeję centralnym a nie prądem, a to że w centralnym ogrzewaniu palę węglem i drewnem było od samego początku. Ja tego nie zmieniałbym w swojej deklaracji ale brat się uparł by w jego deklaracji tak było to i u siebie zmieniłem, on swoją deklaracje wysłał dopiero 17 sierpnia.

 • Mateusz M.
  Mateusz M. Dzień temu +23

  A podobno prawo nie działa wstecz?

 • Michał Chmiel
  Michał Chmiel Dzień temu +7

  A nie mówiłem że coś wymyśla i polatają dziury ustawy

 • tomek k
  tomek k Dzień temu +11

  Węgiel na zimę jak wogole będzie to będzie na wiosnę tyle w temacie pozdrawiam cieplutko wszystkich wyborców pis

 • Krzychu66x
  Krzychu66x 19 godzin temu

  Gdyby Polacy nie byli chciwym i zachłannym narodem nie musieli by nic zmieniać, doszło do tego że ludzie zmieniali pierwsze zeznanie czym ogrzewają dom tzn że najpierw ktoś podał że ma kocioł elektryczny a jak ustawa weszła o dodatku węglowym to biegli i wypełniali na nowo że jednak mają kocioł na węgiel.

 • fruto fruto
  fruto fruto Dzień temu +11

  pozwy do sądu prawo wstecz nie działa

 • Paw ulon
  Paw ulon Dzień temu +5

  Od kiedy to wchodzi w życie? Jeżeli ktoś złożył wniosek 19 sierpnia to od tej daty musi czekać 60 dni na wypłatę środków?

 • Krzysiek Goliczko
  Krzysiek Goliczko Dzień temu +18

  Do końca grudnia mają płacić to kiedy mamy kupić węgiel w styczniu

 • Jan Kowalski
  Jan Kowalski Dzień temu

  Najważniejsze, że goście pisu będą miały ciepełko w Polsce. A propo. W Krakowie dostali 1599 laptopów.

 • Jack B.
  Jack B. 21 godzinę temu +1

  Co na to Związki zawodowe górników? Zawsze byli przeciwko importowi węgla czyli zapewniali zaspokojenie własnym wydobyciem.

 • andrzej rodzen
  andrzej rodzen Dzień temu +4

  zawsze twierdziłem.....####

 • Szang Ala
  Szang Ala Dzień temu +2

  Ja chce mieć węgiel a nie dopłaty a jak nie majo pieniędzy to niech sobie nie traco i lepiej nie komentuj

 • Dorota Dorota
  Dorota Dorota 21 godzinę temu

  A kto ma dom na wsi i sobie jest w nim tylko latem.drugi dom w bloku w miescie i na zimę jedzie do bloku to.dostanie 3 tysiace to takie prawo bo wszyscy zglosili piec