Tap to unmute

Dopłaty do węgla | Jakie wprowadzono zmiany? Czy ekogroszek będzie z dopłatą? Kiedy rusza program?

Udostępnij
Umieść na stronie
 • Opublikowany 22 cze 2022
 • Trwają prace nad systemem dopłat do węgla. W tym filmie omówię w skrócie najciekawsze informacje.
  Na początku miała miejsce próba odpowiedzi na pytanie ile węgla zabraknie. Padły liczby. Wiemy jakie było zużycie w gospodarstwach domowych, jaki był import z Rosji, ile nasze kopalnie produkują węgla zdatnego do spalania w domowych kotłach, ile importowano węgla przed 16 kwietnia oraz ile wpłynęło drogą morską od początku roku.
  Z podanych liczb nie wynika konkretnie ile węgla może brakować i czy uda się go importować. Można odnieść wrażenie, że w ocenie rządu braki nie są aż tak duże i uda się je uzupełnić.
  Obecnie sprowadzamy głównie węgiel kolumbijski który w 30-40% nadaje się do domowych kotłów. Płyną też 3 statki z Indonezji. Ten węgiel ma nadać się w 100% do palenia w kotłach domowych. Za import odpowiada głównie państwowa spółka PGE Paliwa.
  Spółdzielnie będą mogły zakupić z dofinansowaniem 3 tony węgla na jedno mieszkanie. Czyli ilość mieszkań należy pomnożyć przez 3. Jest to maksymalna ilość jaką mogą zamówić.
  Nie będzie dopłat do pelletu drzewnego ponieważ nie jest objęty embargiem. Ekogroszek jest traktowany jako zwykły węgiel i zostanie objęty dopłatami.
  Dopłaty będą zarówno do węgla krajowego jak i importowanego. Cena zawsze będzie taka sama niezależnie czy będzie to miał, kostka czy ekogroszek.
  Za węgiel już kupiony nie będzie przysługiwała dopłata.
  Zwiększono wysokość dopłaty do tony węgla z 750 zł do 1073,13 zł oraz podzielono budżet na dwie części. W 2022 będzie do wykorzystania 1,5 mld zł, a w 2023 kolejne 1,5 mld zł. Sama sprzedaż dotowanego węgla ma się zakończyć w tym roku. Jest to działanie doraźne, ale jak twierdzi strona rządowa możliwe, że zostaną wprowadzone zmiany w trakcie trwania ustawy.
  PGG planuje przekazać do składów partnerskich nie tylko swój węgiel ale również importowany. Zawiera ze sprzedawcami nowe umowy franczyzowe.
  W kwietniu została stworzona dodatkowa rezerwa za kwotę 3 mld 400 mln złotych. Węgiel jest nadal zamawiany. Jest to rezerwa strategiczna, która ma być buforem na potrzeby podmiotów, które znalazły by się w kryzysie. Asortyment jest różny z przeznaczeniem dla ciepłowni i dla odbiorców indywidualnych.
  Bezpośrednie dopłaty w formie gotówki dla obywateli nie są brane pod uwagę przez rząd ponieważ nie wpłyną one na cenę. W dodatku istnieje już dodatek osłonowy i było by to powielenie istniejącej już pomocy.
  Powstanie portal do rozliczeń dopłat do którego trafią wszystkie dane.
  Rząd będzie dodatkowo zachęcał do przejścia na odnawialne źródła energii.
  Cały program ma ruszyć bardzo szybko. Już w sierpniu powinny pojawić się składy z dotowanym węglem. W pracach komisji widać pośpiech i chęć przepchnięcia rozwiązań. Na pewno strona rządowa ma świadomość problemów wynikających z ustawy. Trudno ocenić czy wynika to z informacji których nie ujawnia czy z innych czynników.
  Zasady na jakich będą przyznawane dopłaty mogą się jeszcze zmienić po pracach w sejmie i senacie. Będę oczywiście na bieżąco informował.
  Aktualizacja: Rząd przyjął ustawę. Teraz trafi do senatu.
  ----------------------
  Drobi węgiel? Chcesz zmienić ogrzewanie na coś tańszego?
  Tu opisałem kilka opcji: jakiekogroszek.pl/blog/585-co...
  --------------------
  Sprawdź ceny w Twojej okolicy:
  ocieplenie elewacji, poddasza lub podłogi: www.oferteo.pl/elewacje-ociep...
  okna, drzwi: www.oferteo.pl/okna-drzwi/zap...
  rekuperacja: www.oferteo.pl/montaz-wentyla...
  Porównaj ceny pomp ciepła: www.oferteo.pl/pompy-ciepla/z...
  Porównaj ceny instalacji fotowoltaiki: www.oferteo.pl/panele-fotowol...
  ----------------------
  Zachęcam do subskrybowania kanału i zaznaczenia dzwonka aby być na bieżąco: plclip.com/channel/UCkkR...
  Nasza grupa FB: groups/jakie...

Komentarze • 170

 • gacek oj gacek

  Czekamy za statkiem z bananami i mandarynkami jak za PRL 😂,każdy dostanie po jednej-jednym.

 • Aliensynthesizer

  Ci co zamykali dobrze prosperujące kopalnie, powinni odpowiedzieć za to całym majątkiem jaki dostali od tych co im kazali je zamykać. Zamykali kopalnie , które na eksploatowanych pokładach miały zapasy do 2050 roku, kiedy węgiel był po 400 zł. A były niższe bardziej zasobne pokłady, gdzie wraz z ceną wzrastała opłacalność wydobycia w nich węgla. Wiem to od ojca, który był inżynierem geologiem w takiej kopalni i rysował te pokłady w domu na desce kreślarskiej.

 • kredytyk.pl - Pożyczka na Dowód

  My chcemy węgiel kupić w normalnej cenie a nie jakieś dopłaty które i tak się im zwrócą podatkach

 • Teresa Klimecka

  Nie mieści mi się w głowie,żeby mając największe złoża wegla w Europie doświadczamy jego braku. To daje do myślenia.

 • thrashdance

  wszystkich, którzy przyczynili się do likwidacji polskiego górnictwa, na szafot!

 • Sebastian Stanios

  DOCZEKALIŚMY KARTEK NA WĘGIEL Z EKSPORTU I KAŻĄ NAM SIĘ CIESZYĆ.

 • Yoko ChaBoska

  Dyskusji po głosowaniu o dopłatach do węgla nie będzie! Ktoś powinien za ten burdel z kopalniami odpowiedzieć głową.

 • Damian Nowacki

  Jak okraść Polaka o jeszcze część okradanych będzie się cieszyć, żadne dopłaty nie są potrzebne wystarczyło by nie zabierać z każdej strony w podatkach

 • Slawek Bialasik

  Starych opon na razie nie brakuje więc znając życie będą palone w domowych piecach skoro rząd nie ma węgla dla wszystkich którzy chcą go nabyć w realnej cenie.

 • Adrian
  Adrian  +8

  Dwa lata temu zmodernizowałem kotłownię. Za oszczędności kupiłem kocioł węglowy najnowszej generacji, 5kl eko projekt. Kocioł, palnik i sterownik przygotowane do spełnienia jeszcze ostrzejszych norm. Miał być dotowany, ale nie dostałem ani złotówki. Myślałem, że będę miał spokój na 15-20 lat. A teraz proponują wymienić źródło ogrzewania na elektryczne? W Polsce 85% energii elektrycznej pochodzi z węgla i kółko się zamyka. Gdy większość domów będzie wykorzystywać prąd do ogrzewania, ten zdrożeje o 50-100%. Nie każdego stać na gruntowną modernizację starego domu. Nowe domy są projektowane pod niskie zapotrzebowanie na ciepło i tam takie ogrzewanie ma sens. Jeśli kogoś stać na budowę domu za 300-600tys zł, to wydatek 40-80tys na PC i fotowoltaikę nie stanowi problemu.

 • Eugeniusz Antosz

  Dziennik Ustaw - rok 2022 poz. 241

 • OrtoKineza

  Pozdrawiam! Skoro pellet nie objęto embargiem, to można sobie sprowadzić z Białorusi???

 • Waldemar słomski

  Po 1945 roku sprzedawaliśmy najlepszy węgiel po 3 dolary za tonę.

 • Malgosia Taterka

  Tylko kto się będzie tą sprzedażą zajmował bo to nie takie proste gdyż nie wszystkie składy będą się chciały tym zajmować i może tak być że żeby kupić węgiel dotowany będę musiała przejechać np.100 km.a oni odpowiednio policzka sobie za transport bo to oczywiste . A druga sprawa czy będzie trzeba kupić od razu te 3 tony . Ja np.zawsze kupowałam po 0,5 tony ponieważ jak natrafiłam na złej jakości to jakoś go spalilam,A jak kupię złej jakości węgiel w większej ilości ?? a taki niestety też jest sprzedawany !!. Marnie to widzę!!!

 • Stanislaw Tatol

  Dobrze że jest doplata do węgla ale co z tymi którzy opalają innymi źródłami energii jak gaz czy olej opałowy o nich zapomniano

 • Aleksander Wisniewski

  Zamiast wypowiedziec zamykanie kopaln i emisje co2... to rzad znowu wydaje pieniadze ktorych nie ma.

 • M M
  M M  +21

  Węgiel jest w Polsce. Po co zamykano i zalewano państwowe kopalnie.?

 • Dariusz Szczepaniak

  Spoko materiał.Pozdrawiam i kciuk w górę oczywiście.

 • Paweł Szorcz

  Dzięki. Super Film :)

 • Józef Grubba

  Węgiel w Kolumbii kosztuje 8Dollarów za tonę w hurcie pływałem weglowcem na stany to wiem a jak dopłynie do Polski zmieni się w złoty wungiel i 3000 no niezły biznes