Tap to unmute

Problemy z dodatkiem na węgiel | Będą zmiany w ustawie?

Udostępnij
Umieść na stronie
 • Opublikowany 25 sie 2022
 • W związku z wątpliwościami jakie tworzą się wokół dodatku węglowego Związek Miast Polskich zorganizował spotkanie z Ministerstwem Klimatu. Samorządowcy pytali jak mają interpretować zapisy ustawy oraz komu należy przyznać dodatek. Materiał jest długi, zainteresowanym pozostawiam link: watch/live/?...
  W kilku zdaniach streszczę jaka jest sytuacja. Wprowadzona w pośpiechu ustawa jest niejasna. Niektórzy mówią wprost, że jest to bubel prawny. Strona rządowa miała nadzieję, na dobrą postawę obywateli. Niestety ma miejsce masowe zmienianie deklaracji CEEB, dzielenie gospodarstw na kilka mniejszych, a nawet zmienianie już złożonych wniosków.
  Skala jest na tyle duża, że rodzą się obawy czy wystarczy pieniędzy dla wszystkich.
  Duże gminy zalewane są wnioskami, które muszą rozpatrzyć w 30 dni choć nie mają wystarczająco pracowników. Do tego niebawem pojawią się kolejne dodatki do innych źródeł ciepła.
  Największe wątpliwości budzi definicja gospodarstwa domowego. Z ustawy można wnioskować, że jeżeli w domu jednorodzinnym np. mieszkają rodzice i dorosły pracujący syn to są to dwa różne gospodarstwa domowe. Każdy bowiem utrzymuje się już samodzielnie. Intencją ustawodawcy było jednak aby dodatek, w tym wypadku, został wypłacony tylko raz. Wszyscy bowiem mieszkają w jednym domu.
  Krótko mówiąc samo ministerstwo nie wie, komu dodatek należy przyznać aby to było zgodne z zapisami ustawy. Najczęściej pada odpowiedź „wydaje nam się że…”
  Sytuacja jest na tyle skomplikowana i niejasna, że jest już mowa o nowelizacji ustawy o dodatku węglowym na początku września. Nie bardzo wiadomo czy nowe przepisy będą działać wstecz czy może będą dotyczyć tylko wniosków przed rozpatrzeniem.
  Jest postulat aby wydłużyć czas wypłaty pieniędzy do 60, a nawet 90 dni. Planowane jest też przygotowanie i publiczne udostępnienie odpowiedzi na pojawiające się pytania.
  ----------------------
  Treści dostępne dla wspierających kanał:
  • Lista sklepów internetowych mających na stanie ekogroszek/węgiel/miał plclip.com/user/postUgkx6I73...
  Dołącz: plclip.com/channel/UCkkR...
  ----------------------
  Drobi węgiel? Chcesz zmienić ogrzewanie na coś tańszego?
  Tu opisałem kilka opcji: jakiekogroszek.pl/blog/585-co...
  ----------------------
  Porównaj ceny pomp ciepła: www.oferteo.pl/pompy-ciepla/z...
  Porównaj ceny instalacji fotowoltaiki: www.oferteo.pl/panele-fotowol...
  ----------------------
  Zachęcam do subskrybowania kanału i zaznaczenia dzwonka aby być na bieżąco: plclip.com/channel/UCkkR...
  Nasza grupa FB: groups/jakie...

Komentarze • 72

 • Leszek Młynek
  Leszek Młynek 28 dni temu +12

  Polak zawsze kombinuje😁

 • Marta Zdanowicz
  Marta Zdanowicz 28 dni temu +30

  Kto pozwolił na zmianę oświadczeń które należało złożyć do 30 czerwca?Rząd który najpierw straszy mandatem za nie złożenie takiej deklaracji a potem zezwala na mnożenie rodzin i składanie nowych deklaracji jest Rządem niepoważnym

 • Jan Kowalski
  Jan Kowalski 28 dni temu +23

  Problem, reakcja, rozwiązanie. Mamy nic nie mieć i być szczęśliwymi. Za chwilę doprowadzą do wielkiego głodu............

 • Ela M
  Ela M 28 dni temu +30

  czytałam wypowiedzi urzędników, że liczyli na odpowiedzialność obywatelską, większej hipokryzji nie słyszałam, sami kretaczą, oszukują, a oczekują, że Polacy podziękują za dodatek i nie wystąpią z wnioskami?????. Gdyby węgiel był do kupienia na składzie w cenach jakie ma PGG nie trzeba było by dodatków. Niestety w Polsce zmusza się ludzi do radzenia sobie, a potem dziwią się że ludzie sobie radzą z debilnymi przepisami.

 • Łukasz
  Łukasz 28 dni temu +30

  Powiem wam moi drodzy, że ja to nie chcę od nich żadnych pieniędzy... kupiłem na początku maja 7 ton węgla po 2,5 tys zł i srał ich pies. Dziękuję i pozdrawiam wszystkich

 • Viking Ragnar
  Viking Ragnar 28 dni temu +15

  I jeszcze się przygotujcie na puste półki w sklepach z żywnością . Do dwóch miesięcy otworzycie oczy.

 • Łukasz
  Łukasz 28 dni temu +15

  No ... POLSKA nic innego nie przychodzi mi do głowy 😂😂😂

 • Kazimierz Guziana
  Kazimierz Guziana 28 dni temu +1

  Dzień dobry. Na przełomie roku kalendarzowego wszedl w życie Polski Ład (Polski Wał). Nikt chyba nie przypuszczał że będzie coś co będzie gorsze. Okazało się jednak że Dodatek Węglowy będzie HITEM Sezonu Grzewczego. Przepisy Prawa w chwili pisania prawdopodobnie są niewykonalne. Nowelizacja nowelizacji..

 • Wacław Chudy
  Wacław Chudy 28 dni temu +14

  Kasy nie będzie do zimy

 • Janek Szczepaniak
  Janek Szczepaniak 28 dni temu +6

  A statki płyną i płyną z tym węglem. Co my z nim zrobimy? Może biednym rozdać.

 • ZST W
  ZST W 28 dni temu

  Czy jeśli kupiłem węgiel w czerwcu po cenie niższej niż 966zł to moge ubiegac się o dodatek węglowy?

 • Mateusz Grzelak
  Mateusz Grzelak 28 dni temu +5

  Węgla nima, eksport ma się w najlepsze od lat a oni dają raptem na 1 tonę (cena ze składu)

 • Łukasz.
  Łukasz. 28 dni temu +9

  Pisiory to samo zło. Takich nieudaczników ze świeczką szukać.

 • Jas Fasola
  Jas Fasola 28 dni temu +6

  Co da zmiana ustawy? Jak ktos zlozyl wniosek w dniu w ktorym obowiazywala wczesniej nie zmieniona ustawa to zmiana ustawy nic nie da ,bo dostana i tak wedlug ustawy bardziej korzystnej, czyli tej ktora obowiazywala w dniu zlozenia wniosku.

 • Mors
  Mors 28 dni temu +4

  🇵🇱 Niestety Polska nigdy nie miała mądrych i uczciwych przywódców począwszy od sprowadzenia krzyżaków ,

 • egzorcysta Bogdan
  egzorcysta Bogdan 9 godzin temu

  Jeden adres jedna dotacja

 • Krzysiek W
  Krzysiek W 28 dni temu +1

  Jak siedzą gląby to nie wiedzą co zrobić. Normalnie prostej ustawy nie potrafili napisać. Wystarczył zapis dodatek na kocioł a otrzymuje właściciel budynku i należy się jeden. Jak kraść to i i wiedzą jak ustawę zrobić żeby nie odpowiadali.

 • Ania X
  Ania X 28 dni temu +5

  Mnie się wydaje logiczne ,że jak z rodzicami mieszka dorosły, zarabiający syn, to sam się utrzymuje i sam gospodaruje swoim budżetem. Chyba mu rodzice w tym wypadku ze swojej renty obiadów nie sponsorują, zakupów nie robią, czy rachunków nie opłacają. W pokoju z nimi nie śpi:)))) Tak samo mama mu pieniędzy też z konta nie zabiera i ciuchów sobie nie kupuje:))) Chyba, że ta osoba dorosła jest bezrobotna, albo rodzice są bez środków do życia. Wtedy jeden utrzymuje drugiego i to jest wspólne gospodarstwo. Wystarczyłoby do deklaracji dać np. zaświadczenie o zatrudnieniu, czy poborach renty, emerytury.... Rodzice, jako małżeństwo że wspólnością majątkową gospodarują ze sobą razem.

 • Jasmin
  Jasmin 28 dni temu +23

  Gdyby węgiel był na składzie w normalnej cenie to nie potrzebny byłby dodatek węglowy. U nas zawsze wszystko jest do góry nogami. Państwo tylko drukuje bibułę i rozdaje, socjalizm całym pyskiem. A tona węgla będzie po 4 tys. to na ile kg starczy tego zasiłku i co potem?

 • Roberrt
  Roberrt 28 dni temu +1

  Ciapie drewno nie liczę na ich nic nie warte pieniążki