Tap to unmute

Brakuje węgla? Ceny rosną? Zobacz co planuje rząd | O węglu w sejmie RP

Udostępnij
Umieść na stronie
 • Opublikowany 29 maj 2022
 • W sejmie padło zapytanie dotyczące kwestii braków węgla. Myślę, że warto posłuchać odpowiedzi ponieważ wyjaśnia ona wiele kwestii. Pozwoliłem sobie też na kilka słów komentarza.
  Pytanie zadał poseł Krzysztof Gadowski.
  Z pierwszej części wypowiedzi dowiemy się ile węgla brakuje. Odpowiada Pan minister Piotr Pyzik.
  Na ogrzewanie domów potrzebne jest ok. 10 mln. ton węgla, z czego do tej pory importowaliśmy 8 mln. ton. Ten rząd jak i poprzedni ograniczały wydobycie w polskich kopalniach, a powstałe niedobory były zaspokajane importem. Po wprowadzeniu embarga dokładnie widać jaka była skala uzależnienia od Rosji.
  Dalej minister wyjaśnia dlaczego węgiel jest taki drogi.
  Powodem rosnących cen jest wojna oraz embargo. Ceny gwałtownie wzrosły na całym świecie. To oczywiście się zgadza i niewiele można z tym zrobić.
  Działania podjęte ze strony polskich spółek.
  Polskie spółki nie mają węgla dla wszystkich chętnych więc wprowadziły limity. W PGG jest to 5 ton na jedno gospodarstwo domowe. Już teraz wzrosło wydobycie ale to kropla w morzu potrzeb. Nawet jeśli plany zostaną zrealizowane to produkcja zwiększy się maksymalnie o 1,5 mln. ton. Przypominam, że brakuje 8 mln.
  Dlaczego nie można wydobywać więcej?
  Cały proces przygotowania ściany do wydobycia jest czasochłonny i kosztowny. Można go porównać np. do wybudowania nowej fabryki. Nie ma więc szans aby w całości pokryć braki z importu polskim węglem.
  Jaki jest więc pomysł aby węgla nie brakło?
  Rząd nie mając wyboru szuka sposobów na zwiększenie importu. Problem polega na tym, że nie tylko w Polsce brakuje węgla i inne państwa też starają się uzupełnić braki. Warto dodać to o czym pan minister nie mówi. Cena importowanego węgla będzie rynkowa czyli bardzo wysoka.
  Jak rząd planuje przeciwdziałać rosnącym cenom?
  Mowa jest oczywiście o możliwości zakupu węgla bezpośrednio w kopalni. Prawie wszystko się zgadza. Jest tylko jeden, drobny, w sumie mało istotny szczegół. Polskiego węgla nie da się normalnie kupić. A jeśli już się uda to transport musisz zorganizować we własnym zakresie. Jeśli mieszkasz daleko od Śląska to koszt dostawy może przekroczyć koszt samego węgla.
  Składy partnerskie mają podpisane umowy z PGG, gdzie spółka rekomenduje ceny końcowe dla klienta. Trzeba też dodać, że skład składowi nie równy. Część pośredników kupuje ekogroszek w kopalni za 800 zł, a część kupuje z importu powyżej 2000 zł. W obu przypadkach jest sprzedawany za 3000 zł.
  Unia nakazała zamknąć kopalnie na co się zgodziliśmy. Proces wygaszania kopalni jest systematycznie wdrażany. Przywrócenie wydobycia wymaga ogromnych środków i zajmie wiele lat. Nikt nie wie co będzie za rok, dwa lub trzy. Może węgiel ponownie będzie tani. Rząd nie chce inwestować w kopalnie, które następnie będzie trzeba zamknąć.
  Link do całego wystąpienia: plclip.com/video/faSRrv6OOtc/wideo.html
  ----------------------
  Zanim kupisz ekogroszek za kilkanaście tysięcy złotych, sprawdź, czy nie korzystniej jest przejść na pompę ciepła. Zaznacz, czego potrzebujesz, a firmy same złożą Ci oferty (bezpłatnie): www.oferteo.pl/pompy-ciepla?p...
  Sprawdź też oferty wykonania ocieplenia elewacji, poddasza lub podłogi. Oszczędź na ogrzewaniu: www.oferteo.pl/elewacje-ociep...
  Świadczysz transport węgla z kopalni. Dołącz i pozyskaj nowych klientów: www.oferteo.pl/rejestracja-do...
  ----------------------
  Zachęcam do subskrybowania kanału i zaznaczenia dzwonka aby być na bieżąco:
  plclip.com/channel/UCkkR...
  Nasza grupa FB: groups/jakie...
  ----------------------
  Informacje zawarte filmie są prywatną opinią autora

Komentarze • 1 188

 • Jan Zerkowski

  Ludzie obudźmy się w końcu i zróbmy z nimi porządek bo naprawdę czeka nas bieda, głód i zimno !

 • Tomasz
  Tomasz  +64

  Mam wrażenie że posłom, senatorom i politykom w Polsce żyje się naprawdę bardzo dobrze. Widać to po ich oświadczeniach majątkowych. Praktycznie większość ich to krezusi finansowi czego nie można powiedzieć o większości Polaków ....

 • Marian Tensam

  Politycy to ludzie bez honoru i ambicji.Wybieramy osłów i mamy to co mamy.Warunkiem wyboru jest odpowiedzialność za postępowanie wobec wyborców.Innej drogi nie ma.

 • Ewa Majtyka

  Nie zsałaniajci się wojnä z Rosją i innymi dyrdmałami.Powiedzcie prawdę,tylko wy prawdy nigdy powiecie.Macie unię.

 • antoni krawczyk

  Wegiel by był tylko trzeba by wymienić naszych polityków, którzy potrafiłby dodać 2 do 2 a takich jest niewielu.

 • Lili Drago
  Lili Drago  +310

  Co ten człowiek bredzi? Pytanie jest proste: dlaczego na kopalni za 1000 a na składzie za 3000? Za tym nie stoi wojna tylko spekulanci i dorobkiewicze.

 • Marvin Friendly

  Polska węglem stoi.

 • Agencja A & D

  Rozwiązanie jest bardzo proste : zróbcie prąd po 0,30 zł./KWh na gospodarstwo domowe. Każdy będzie ogrzewał ekologicznie. Poza tym skończą się dotacje dla kolesi na fotowoltaikę i pompy ciepła. Będą kompletnie nieopłacalne. Nie ma pan wiedzy panie ministrze !

 • Łukasz G
  Łukasz G  +59

  Jak człowiek sobie tak na spokojnie usiądzie i przeanaliuje to tak ekogroszek drożał już przed wojną, ogólnie zaczął się jakiś szal jak gadałem że swoim dostawca. Druga sprawa to to że wygląda na to że lobby fotowoltaiczne i pomp ciepła jest w natarciu albo montujemy w większości na kredyt albo zamarzajcie. Gdyby politycy mieli wolę to do lata zasypano by nasz rynek węglem z importu

 • Agusia Sz
  Agusia Sz  +272

  Jak zamknęli kopalnie w kraju, to czego oczekują? Zero myślenia.

 • Aestdyfyfydyy363747446 etryuoiy246478fghcvb

  Bardzo dobry materiał (włącznie z edycją i opisem pod filmem).

 • poi0021
  poi0021  +328

  Rozwiązanie jest proste. Trzeba wyper....olić 400 nie posłów tylko OSŁÓW i na ich miejesce obsadzić 50 kompetętnych ekonomistów i specjalistów w danych dziedzinach

 • InteliCarTV

  Hipokryci, sami wygaszali kopalnie a teraz wielce krzyczą

 • RYSZARD SZCZEPANIK

  Należy wypowiedzieć pakiet klimatyczny, nie oglądając się na ujadanie Brukseli. Zresztą jako przykład trzeba podać Niemcy, które oficjalnie, usprawiedliając się warunkami zewnętrznymi, zwiększają swoje wydobycie. Na marginesie ostatni nius- Wlk Brytania otwiera zamknięte przez M. Thatcher kopalnie.

 • Dziki Ogrodnik

  Dobrze że opony są na składzie

 • Bibrus Polski

  Ten Rząd upadnie przez kłopoty z zaopatrzeniem własnych obywateli w węgiel.

 • Daniel Kowalski

  Spoko zrobiony filmik. Dograj jeszcze poziom głośności i będzie cacy.

 • Bob 123
  Bob 123  +226

  ministrze,,,,,mamy wlasny wegiel nie musimy sprowadzac!!! Otwierac Polskie Kopalnie!!!!

 • Katarzyna Kot

  Będziemy ogrzewać się oponami...ekologia😡

 • Jacek Fundalewicz

  świetny Material i Gościu