Tap to unmute

Taniego węgla jednak nie będzie | 3000 zł do ręki jako dodatek węglowy

Udostępnij
Umieść na stronie
 • Opublikowany 25 lip 2022
 • Witam po krótkiej przerwie. Kilka dni wystarczyło aby wszystkie plany dotyczące regulacji cen węgla poszły w niepamięć. Ustawę nad którą, od kilku tygodni pracowano, właśnie wyrzuca się do kosza. Artykuł 22 nowej ustawy o dodatku węglowym uchyla zapisy ustawy z 23 czerwca 2022 o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych. Krótko mówiąc węgla z dopłatami docelowo nie będzie.
  Obejrzałem obrady sejmu dotyczące dopłat do węgla. Oszczędzę Ci jednak szczegółów ponieważ oprócz obrzucania się inwektywami, szukaniem winnych i przekrzykiwaniem niewiele jest merytorycznych propozycji. Krótko streszczając: rząd twierdzi, że węgla wystarczy a winna jest opozycja, opozycja, że węgla braknie i winny jest rząd.
  Przejdźmy do samej ustawy o dodatku węglowym. Zakłada ona, że każdy kto ogrzewa dom węglem otrzyma 3000 zł. Warunkiem otrzymania gotówki jest deklaracja CEEB w której jako główne źródło ogrzewania podało się kocioł na paliwo stałe lub kominek, kozę, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnię, kuchnię węglową lub piec kaflowy na paliwo stałe.
  Teoretycznie w lipcu i na początku sierpnia, jeszcze przed wejściem nowej ustawy w życie, może pojawić się możliwość zakupu węgla na starych zasadach czyli po cenie 996,60 zł lub niższej. Jeśli skorzystasz z tej opcji to nie otrzymasz dodatku węglowego.
  Wniosek, którego oczywiście jeszcze nie ma, będzie można złożyć do 30 listopada 2022 r. Pieniądze będą wypłacane w terminie do miesiąca od złożenia dokumentów. Jak pojawią się konkrety to oczywiście będę informował jak i gdzie to załatwić.
  Tym razem na dopłaty przeznaczono gigantyczną kwotę 11,5 mld zł. Przypomnę tylko, że wcześniej planowano wydać z budżetu państwa tylko 3 mld zł. Środki będą pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 czyli studni bez dna.
  Nowe rozwiązania generują szereg nowych problemów, pułapek i niejasności. Temat rzeka. Postaram się go rozwinąć w kolejnym materiale.
  ----------------------
  Drobi węgiel? Chcesz zmienić ogrzewanie na coś tańszego?
  Tu opisałem kilka opcji: jakiekogroszek.pl/blog/585-co...
  ----------------------
  Porównaj ceny pomp ciepła: www.oferteo.pl/pompy-ciepla/z...
  Porównaj ceny instalacji fotowoltaiki: www.oferteo.pl/panele-fotowol...
  ----------------------
  Zachęcam do subskrybowania kanału i zaznaczenia dzwonka aby być na bieżąco: plclip.com/channel/UCkkR...
  Nasza grupa FB: groups/jakie...

Komentarze • 106

 • Antoni Zapała
  Antoni Zapała 2 miesięcy temu +25

  Polska do Maja 2022 wyeksportowała węgiel: na Ukrainę, do Niemiec, Czech, Słowacji i Austrii ilości 1.400.000 ton!

 • Janek Szczepaniak
  Janek Szczepaniak Miesiąc temu

  Czyli tak:
  1. Sklep PGG porażka
  2.966 za tonę porażka
  3. Dodatek 3000 też porażka bo na składzie węgiel jest w cenie do 3600
  4. No i ostatnia porażka to Pani Moskwa
  Pytam się czy nikt tego nie widzi. Pozostał miesiąc góra dwa do rozpoczęcia sezonu.

 • RAFAEL BLACK
  RAFAEL BLACK 2 miesięcy temu +18

  Dostępne są już opony na zimę w dużej ilości na rynku.

  • Robert Pacholski
   Robert Pacholski Miesiąc temu

   mam stare gómiaki, kufajki

  • Zygmunt Swierczyna
   Zygmunt Swierczyna Miesiąc temu

   Opony do pieca niech zieloni z lewicy się zesrają tak wspierali tuska I merkelkę to teraz opony do pieca oczywiście z niemiec

  • Jakub Dąbrowski
   Jakub Dąbrowski 2 miesięcy temu +1

   Słusznie opony do pieca👍

 • Sasquatch
  Sasquatch 2 miesięcy temu +6

  Skoro pierwsza wersja ustawy zakładała że państwo dopłaci składom około 1000 złotych i koszt tej ustawy wynosił około 3 mld złotych, to dlaczego zamiast dorzucić kolejny tysiąc i wydać w sumie 6 mld państwo chce wydać 2 razy tyle?

  • Lekker Air
   Lekker Air 2 miesięcy temu

   bo nima węgla

  • Adrian Kasperek
   Adrian Kasperek 2 miesięcy temu +5

   Bo część trafi do kieszeni rządzących i to pewnie spora część

  • Marek Xperia
   Marek Xperia 2 miesięcy temu +4

   Żeby pogłębić inflację 😡

 • sgketocxrd
  sgketocxrd 2 miesięcy temu +16

  Pisiory jakby rządziły na Saharze to by piachu zabrakło. Qrva co za ludzie.

  • wiesiaa1
   wiesiaa1 Miesiąc temu

   @Irena J Wychodzi na to że koniec Polski tuż tuż . Terrorysta Putin popełnił wielki błąd ,gdyby najpierw zaatakował Polskę ,Niemcy z Tuskiem przyszli by z drugiej strony i byłaby powtórka z rozrywki czyli 39r w odwrotnej kolejności i znikąd pomocy bo takich frajerów jak Polacy na świecie już niema ,nawet ukraińcy pomogliby tak jak w 44 pomagali warszawiakom .Polska mlekiem i miodem słynąca na węglu śpiąca, mając takie bogactwa ledwie wiąże koniec z końcem, dla wszystkich ma i daje tylko nie Polakowi . Zbliżają się wybory ,żadnych immunitetów, dla nikogo, wynagrodzenie, średnia krajowa to i tak dużo,nie400 a100 mądrych posłów nam trzeba, za zdradę malwersacje bardzo surowa kara, nie tak jak dziś im gorsza łajza tym mu lepiej przykład: Tusk, Wałęsa, itp, itd jest ich wielu wybrańców narodu, sprawdzić akt urodzenia bo POLSKA ma być rządzona przez POLAKÓW i dla POLAKÓW przede wszystkim a komu się nie podoba droga wolna nikt nikogo nie zmusza do życia w Polsce i bycia Polakiem. Tylu ludzi zginęło walcząc o Polskę ,my musimy ciągnąć tę tradycję dalej ,dla siebie, dzieci, wnuków. Żeby nie musieli nas przeklinać i włóczyć się po obcych landach Przepraszam za styl i ortografię,Polacy, damy radę ,nasi dziadkowie wytrzymali to i my musimy., spokojnych czasów życzę

  • Irena J
   Irena J Miesiąc temu +1

   Bo to jest ich plan działania, nietrudno to zauważyć. Wiedzą co robią.

 • Jan Kowalski
  Jan Kowalski 2 miesięcy temu +2

  śmierć z zimna, śmierć z głodu..........po kolei. Wizjoner zdrowia i rozwoju gospodarki już się cieszy.

 • Wowa Kowalski
  Wowa Kowalski 2 miesięcy temu +11

  Nie przyjmować tych 3 tyś. Zato nic nie kupicie, tak lichwiarze wywindują ceny, że ani pół tony nie kupicie, za to. Miało być 3 tony na dom, po 960 zł i tego się trzymać!

  • Mariusz Kumala
   Mariusz Kumala Miesiąc temu +1

   To nie lichwiarze to eksport dziś najgorszy syf to370 dolarów teraz policz sobie transport odsianie sprzedawcę typu Energo i masz w hurcie już 2500zł teraz go dowieź przeładuj zapłać ZUS i zawieź do klienta zminimalnym zarobkiem jaka jest cena Kopalnie nie sprzedają na wielkie samochody

  • Lekker Air
   Lekker Air 2 miesięcy temu

   wcale tak być nie miało, bo nie mogło tak być gdyż nie ma na tyle węgla więc nie czaruj

 • bhima555
  bhima555 2 miesięcy temu +9

  Węgla dla Polaków nie ma i nie będzie, a na eksport jakoś mają. Będą dawać 3000 zl to i cena wzrośnie o pare tys. za tone. A inflacja jak poleci do góry.

  • Wojciech K
   Wojciech K 2 miesięcy temu

   @Lekker Air Nie wiedziałem, że Ukraincy broniąc swoich domów, jednocześnie sprzedają węgiel i broń, którą dostają w ramach pomocy. Widać, że Kolega ma dużą wiedzę w tym temacie. Ileż to węgla kamiennego o sorcie nadającym się do palenisk domowych Ukraina kupuje od Polski?

  • Lekker Air
   Lekker Air 2 miesięcy temu

   @Wojciech K oczywiście, myślisz że ukraińcy by przyjmowali inny węgiel? biorą tylko co da się dalej sprzedać, węgiel, jeweliny i karabiny

  • Tomasz Śpiewak
   Tomasz Śpiewak 2 miesięcy temu

   Ten węgiel co sprowadzają to nawet do elektrowni nie bardzo się nadaje z tego co czytałem i ostatnio w kilku gazetach było 😅

  • Wojciech K
   Wojciech K 2 miesięcy temu

   Czy ten eksportowany węgiel nadaje się do kotłów domowych?

 • Adrian Kasperek
  Adrian Kasperek 2 miesięcy temu +2

  Dziwne jest to że wcześniej też był dodatek po lekko ponad 1000 zł do tony i przeznaczyli 3miliardy a teraz podobnie i 11,5🤔🤔🤔🤔🤔

  • Adrian Kasperek
   Adrian Kasperek 2 miesięcy temu

   @Jaki Ekogroszek? Wiesz ja rozmawiałem z człowiekiem który ma duży skład i trochę inaczej mówił. Ogólnie był problem ponieważ było mało chętnych do tego programu gdyż nikt nie chciał dopłacać do zimy do interesu.

  • Lekker Air
   Lekker Air 2 miesięcy temu +1

   nie ma węgla ale Oni tłukli kalkulator i to nic nie dawało dalej nie ma więc dadzą kasę żeby psychicznie się nią ogrzać lub wydać na tych pajaców co odgrywają wojenkę domowa ukraincow i ruskich

  • Lekker Air
   Lekker Air 2 miesięcy temu

   @Jaki Ekogroszek? i dla tych co w ogóle węglem nie palą :D

  • Jaki Ekogroszek?
   Jaki Ekogroszek?  2 miesięcy temu

   @Adrian Kasperek To było oczywiste, że pieniędzy zabraknie. Dopłaty dla przedsiębiorców miały być na końcu proporcjonalnie zmniejszane. Czyli na papierze rekompensata wynosiła 1073,13 zł brutto za tonę ale wypłacona mogła zostać kwota np. 900 zł czy 500 zł. Sprzedawcy mieli dopłacić do węgla.

  • Adrian Kasperek
   Adrian Kasperek 2 miesięcy temu +1

   @Jaki Ekogroszek? Nie powiesz ze ok 66 procent kupiło węgiel... Z cividowego idzie to do własnych kieszeni też dobry procent musi trafic jak to zawsze u nas bywa

 • 115misiaczek
  115misiaczek 2 miesięcy temu

  Brawo Endrju

 • Łukasz
  Łukasz 2 miesięcy temu +19

  Teraz dopiero ceny węgla będą wyjebane do góry 😱😱😱😱😱🤬🤬🤬

  • Lekker Air
   Lekker Air 2 miesięcy temu +1

   drewno też poszybuje

  • Jaki Ekogroszek?
   Jaki Ekogroszek?  2 miesięcy temu +6

   Niektóre ekogroszki już są o 500 zł droższe niż tydzień temu. Za kilka dni będzie pełne zestawienie cen.

 • LakiLucke
  LakiLucke 2 miesięcy temu +16

  jak to w Kaczogrodzie

 • MakuKRC
  MakuKRC Miesiąc temu

  Wzór wniosku już jest tak samo jak informacja gdzie ją składać. Wystarczy przeczytać projekt utawy, a nie powielać gazety.
  Dodam, że są propozycje rozszerzenia kogo dotyczy ustawa na mieszkania/domy ogrzewane z sieci jak i gaz. Co jest kompletnym bezsensem wg mojej opinii - w przypadku ciepła z sieci powinni dofinansować ciepłownie, a nie ich użytkowników. W przypadku węgla jest trudniej, bo dopłaty były śmieszne. Jakby pgg wyrabiało z dostawami byłoby miodzio, bo sklepać się z sąsiadem na dostawę 5 ton by już było jakimś rozwiązaniem. Teraz to nie mam za co, ani z skąd wziąć węgiel

 • Sati
  Sati 2 miesięcy temu +9

  Zakim wprowadza 3 tys to wegiel bedzie po 5 tys

  • Adzik ll
   Adzik ll Miesiąc temu

   Ja myślę że po 6 tysięcy

  • Lukas659
   Lukas659 2 miesięcy temu

   to juz bedzie snieg za oknem

 • Robert Pacholski
  Robert Pacholski Miesiąc temu +1

  Kopalnia Lubelski Węgiel Wszystko wywożą na Ukrainę !

 • Marek K
  Marek K 2 miesięcy temu +3

  Kiedy 3000 wejdzie w życie? W sierpniu zdążą?

  • Jaki Ekogroszek?
   Jaki Ekogroszek?  2 miesięcy temu

   Po wejściu ustawy w życie. Senat będzie debatował 3 sierpnia, sejm 5 sierpnia. Następnie podpis prezydenta. Powinno pójść szybko o ile gminy zdążą się przygotować.

 • Antoni Zapała
  Antoni Zapała 2 miesięcy temu +4

  W Czechach tona węgla 290 zeta, są firmy polskie, u nich zapłacić a odbiór z kopalni w Czechach, od 25 ton, nie wiem ile w tym prawdy. Jaki Ekogroszek? znasz temat.

 • Basia Nowo
  Basia Nowo Miesiąc temu +1

  A jakie ceny za ogrzewanie przewidują dla tych co mieszkają w blokach ??? Ktoś już wie ...

  • grzeczna
   grzeczna 4 dni temu

   kase dostana Spółki zoo a mieszkancy podwyzki za c.o. i c.c.w.

 • tomasz knapik
  tomasz knapik 2 miesięcy temu +1

  Ten kanal ma chyba za zadanie tylko podbijac ceny ekogroszku.bic piane i panike na rynku.Swietna tuba dla posrednikow.pozdrawiam

  • Jaki Ekogroszek?
   Jaki Ekogroszek?  2 miesięcy temu +2

   To samo słyszałem w lipcu 2021 roku gdy po raz pierwszy ostrzegałem, że ceny zaczęły gwałtownie rosnąć.
   PS Ostatnia propozycja rządu o dodatku węglowym podbiła ceny o kilkaset złotych na tonie zanim zdążyłem cokolwiek o tym napisać.

 • Johny Bravu
  Johny Bravu 2 miesięcy temu +17

  I teraz zamiast 3 tony to za te 3 tys pół tony sobie można kupić.

  • cesaro
   cesaro 29 dni temu

   @Grzegorz Jasinski Węgiel powinien być w Polsce po 800 zł i nikt by nie musiał dawać A co ci po tych 3 tyś???? haha Normalnie byś kupił 3 tony za 2400 a teraz zapłacisz 9000 ..Myślenie takich ludzi mnie rozpier...a

  • cesaro
   cesaro Miesiąc temu

   🤣🤣Spodziewałeś się że będzie ..To się w głowie nie mieści jak społeczeństwo jest naiwne ...

  • Karolina Kar
   Karolina Kar Miesiąc temu

   Dokładnie,tak myślałam🇲🇨 Kłamczuchy kłamią ,bo władza w głowie.....

  • Johny Bravu
   Johny Bravu 2 miesięcy temu +2

   @Grzegorz Jasinski Panie, to wlasnie przez takie myślenie inflacja jest. Trzeba wymówić ten pakiet klimatyczny i wtedy nie trzeba będzie dopłacać i tylko węgiel będzie tańszy. No i wstrzymać eksport bo wywożą na potęgę a niby wegla nie ma

  • Grzegorz Jasinski
   Grzegorz Jasinski 2 miesięcy temu +6

   @DC Bo głupie są te Pisiory

 • Wowa Kowalski
  Wowa Kowalski 2 miesięcy temu +8

  Tu niema żadnej kontroli nad cenami, lichwiarze sprzedają, za ile chcą, do tego jest jeszcze, między nimi zmowa cenowa!

  • Thorn1155
   Thorn1155 2 miesięcy temu

   Zostań lichwiarzem, to takie proste:-)

 • Polski Związek Naczelnych Hejterów

  A gdyby tak. Kupić piec na węgiel za 3000zł. Zarejestrować go, dostać dodatek i sprzedać piec węglowy. Czysty biznes pustymi pieniędzmi.

 • Robert Pacholski
  Robert Pacholski Miesiąc temu

  Pieniędzmi będą palić🤣

 • Krzysztof Palka
  Krzysztof Palka Miesiąc temu

  Ogrzewam PRĄDEM który mocno podrożał. DLACZEGO NIE MA DOPLATY DO NAJBARDZIEJ PROEKOLOGICZNYCH ŹRÓDEŁ a kopciuch dostają z moich podatków ?

 • BIKERATOR
  BIKERATOR 2 miesięcy temu +2

  Co się martwić???PiSda tylko komu i co 🤣

 • Robert Robecki
  Robert Robecki Miesiąc temu

  No to politycy, szykujcie się. Bęcki wam.

 • cesaro
  cesaro Miesiąc temu

  Jaka opozycja ? Przecież czegoś takiego już nie ma.. Oni tylko udają opozycję ...Jak wygrają to tylko miejscami się zamienią i plan dalej będzie realizowany ..Cała władza jest do wymiany Sejm i Senat .Obecne partie polityczne będą relizowały Plan zniszczenia wszystkiego .. Gdzie jest Polski węgiel ?! Czy to Putin nam zamknoł kopalnie ???

 • ROBERT NIEWIADOMSKI
  ROBERT NIEWIADOMSKI 2 miesięcy temu +6

  A na jesień za 3 koła to kupisz sobie z 500 kilo węgla.

 • Bozena Majewska
  Bozena Majewska 2 miesięcy temu +3

  W sklepie pgg siedzi chyba diabłu , bo próbuje od maja i nie mogę 1kg kupić , to co mi z tych 3000 zł . skoro eko groszek już jest po 5000 zł , to są kpiny z ludzi , odrażające i wstrętne .

  • Urszula
   Urszula 2 miesięcy temu

   @Lukas659 U mnie na lokalnym składzie tona aktualnie po 3200 zł, więc i tak się opłaca.

  • Lukas659
   Lukas659 2 miesięcy temu

   @Urszula na podlasie? Wow ile za transport? Pewnie wyjdzie drozej od wegla

  • Urszula
   Urszula 2 miesięcy temu

   Myślę, że warto zawczasu pouzupełniać niezbędne dane, to wtedy zostaje potwierdzić tylko jednym kliknięciem, że adres dostawy jest taki sam jak adres zamieszkania, no i wybrać właściwy kod obrazkowy. Nie tracimy już w nerwach czasu na wpisywanie niezbędnych danych i wszystko odbywa się sprawniej.

  • Urszula
   Urszula 2 miesięcy temu

   Ja kupiłam dzisiaj za pierwszym podejściem i już usłyszałam, że miałam wyjątkowe szczęście. Wcześniej założyłam konto i uzupełniłam wszystkie dane. Zalogowałam się o 15.30 i od razu wybrałam interesującą mnie kostkę, mimo że węgla oczywiście jeszcze nie było. Cały czas odświeżałam stronę. Gdy mnie wyrzucało ze sklepu, to wchodziłam w historię i ponownie wracałam do wybranej wcześniej opcji. W końcu miałam węgiel w koszyku. By sfinalizować zakup wielokrotnie cofałam do poprzedniej strony i kolo 17-tej udało się. Teraz szukam transportu na Podlasie.

  • Lukas659
   Lukas659 2 miesięcy temu

   rzad po prostu umywa od tego rece bo sam nie wie co zrobic i wie ze bedzie zle

 • Kazimierz
  Kazimierz Miesiąc temu

  Morawiecki te trzy tysiące niech sobie w tyłek wsadzi złodziej

 • chudy dragacz
  chudy dragacz 2 miesięcy temu +5

  Czy to znaczy że dodatek dostaną tylko osoby zaszczepione 💉🤔❓

 • Janusz Wojciechowski
  Janusz Wojciechowski 2 miesięcy temu

  Bo go ni ma i nie bedzie zamknoć iteraz reka w nocniku przykre ale prawdziwe a zima tusz tusz

 • Marek Marecki
  Marek Marecki 2 miesięcy temu +6

  Niczego nie będzie za chwilę!

  • Zygmunt Swierczyna
   Zygmunt Swierczyna Miesiąc temu

   Mareczku masz rację za chwilę nic nie będzie jak totalna opozycja dorwie się do koryta

 • Liss Com.
  Liss Com. Miesiąc temu +4

  Niemoty i karierowicze nami rządą . Na taczki z nimi podłe pachoły PRECZ !!! JESZCZE TAK ŻLE NIE BYŁO NAWET ZA CZASÓW PRL-u .

 • Daria Nestoruk
  Daria Nestoruk Miesiąc temu +1

  Zlodzieje

 • Wanda Celej
  Wanda Celej Miesiąc temu

  123

 • Slawomir Mróz
  Slawomir Mróz 2 miesięcy temu +15

  Ludzie w zimę pokażą jebanym ekologię......

  • Irena J
   Irena J Miesiąc temu

   Nic nie pokażą, bo wezmą nas za mordy i będą karać wysokimi mandatami. Mamy zamarznąć i zdechnąć z głodu, zgodnie z ICH planem. SWOJACY czekają na nasze domy!

  • Lekker Air
   Lekker Air 2 miesięcy temu +1

   dopóki będzie internet w telefonie to nic nie pokażą, jeszcze polecą po makaron żeby ukrainca wykarmic

  • Teresa Klimecka
   Teresa Klimecka 2 miesięcy temu

   Sami się załatwimy palonymi śmieciami.Do tego ten rząd.dazy,by Polaków wymordowac.Pod sąd z tym rządem.To dywersję i zdrada.A my Polacy ,pewnie będziemy śpiewać....nic się nie stało, nic się nie stało....Jestesmy na dnie...

 • Irek radom
  Irek radom 2 miesięcy temu

  dobrze że udało mi się kupić ekogroszek 4 razy po 5ton na pgg o dofinansowania też wystąpię a co tam dziękuje

  • Irek radom
   Irek radom 2 miesięcy temu

   Możecie nie wierzyć ale kupiłem nie zależy mi na tym a wczoraj szwagrowi 5 ton eko zamówiłem po 16tej

  • hh
   hh 2 miesięcy temu +1

   Naćpał się

  • hh
   hh 2 miesięcy temu +1

   @Jacek Kokot głupoty wypisuje, nie wierz.

  • Jacek Kokot
   Jacek Kokot 2 miesięcy temu +2

   Jakieś oszustwo że tyle kupiłeś węgla

 • Kruk Polny
  Kruk Polny 2 miesięcy temu +1

  Wegiel kuPOwac Bez POsrednikow - 80% Zarabiaja POsrednicy. You Tube.