Tap to unmute

Dodatek węglowy. Co dalej? | Konsekwencje ustawy

Udostępnij
Umieść na stronie
 • Opublikowany 3 sie 2022
 • Kryzys spowodowany wysokimi cenami węgla skłonił rząd do wprowadzenia rozwiązań, mających na celu ochronę obywateli przed drożyzną.
  Pierwsza ustawa dotycząca regulowanej ceny węgla okazała się strzałem w kolano. Propozycja w której to firmy importujące i sprzedające węgiel miały kredytować zakup węgla, a następnie sprzedawać go ze stratą, nie spotkała się z zainteresowaniem.
  Rozpoczęła się rozpaczliwa walka z czasem. Pozostało zaledwie 2 miesiące aby sprowadzić do Polski duże ilości węgla, w sytuacji gdy nie tylko jest bardzo drogi ale i poszukiwany przez inne kraje. Następnie cały ten węgiel trzeba jeszcze rozładować, przetransportować pociągami, przesiać, sprzedać i dostarczyć do odbiorców.
  To rodzi problemy, ponieważ nasza infrastruktura nie jest przygotowana do operacji na tak dużą skalę. Transport węgla ma mieć status priorytetowy. Inne towary mogą więc nie zostać rozładowane na czas w portach lub przewiezione koleją. Opóźnienia lub nawet zerwane umowy będą powodem odszkodowań za które zapłaci państwo czyli my.
  Przedstawiciele rządu nie chcą podać harmonogramu dostaw oraz innych szczegółów dotyczących importu węgla zasłaniając się tajemnicą handlową. Można przypuszczać, że zapowiadane przez premiera 2,5 mln ton sprowadzane przez spółki PGE Paliwa oraz Węglokoks dotrą do nas, odbiorców dopiero zimą.
  Teraz rząd, po burzliwych naradach, postanowił wprowadzić dodatek węglowy. W ten sposób strzela sobie w drugie kolano. Trudno nawet ocenić która z ustaw jest bardziej szkodliwa. Zapytasz dlaczego?
  Ceny węgla u sprzedawców będą osiągać coraz to wyższe poziomy. Już pojawiły się ekogroszki za 5000 zł. Zanim ktokolwiek zobaczy w portfelu jakiekolwiek pieniądze z dopłat, to wzrosty cen skutecznie zniwelują ewentualne korzyści.
  Nie ma też co liczyć, że kupujący chętnie kupią taki drogi opał. Wręcz przeciwnie. Wszyscy będą próbować nabyć opał w PGG. Tu ceny pozostają bez zmian czyli w okolicach 1000 zł. Warto też podkreślić, że spółka zrezygnowała z pośredników sprzedających ich węgiel. W zamian organizowana jest sieć dostawców, a całość sprzedaży ma być realizowana przez sklep internetowy. Jak to wytrzymają serwery skoro już teraz jest ogromny problem z zakupem?
  Dopłaty, które miały ostudzić nastroje obywateli, wywołały niezadowolenie wśród osób ogrzewających swoje domy innymi źródłami ciepła. Planowane są kolejne pakiety z pomocą. Kolejne miliardy dodrukowanych pieniędzy zostanie wypuszczonych na rynek powodując wzrost inflacji. To z kolei wywoła wzrost cen wszystkich innych produktów.
  Pojawiają się głosy o niezgodności proponowanych zapisów z Konstytucją. Ustawa dzieli bowiem obywateli na tych którzy otrzymają i nie otrzymają dodatku. Kryterium jest tylko rodzaj opału.
  ----------------------
  Drobi węgiel? Chcesz zmienić ogrzewanie na coś tańszego?
  Tu opisałem kilka opcji: jakiekogroszek.pl/blog/585-co...
  ----------------------
  Porównaj ceny pomp ciepła: www.oferteo.pl/pompy-ciepla/z...
  Porównaj ceny instalacji fotowoltaiki: www.oferteo.pl/panele-fotowol...
  ----------------------
  Zachęcam do subskrybowania kanału i zaznaczenia dzwonka aby być na bieżąco: plclip.com/channel/UCkkR...
  Nasza grupa FB: groups/jakie...

Komentarze • 19

 • Blazej Blazej

  Ciekawe jak emeryci kupią węgiel przez internet?

 • Johny Bravu

  Oni nie tylko nie mają już kolan ale i kręgosłupa.... Trzeba jechać pod tauron i koczować

 • Paweł Plata

  Wystarczyło by tylko przestać wywozić nasz węgiel za granicę i po problemie, a tylko w tym roku od stycznia do maja wywieźli półtora miliona ton a dla nas nie ma!!

 • Fabian Nycek

  Niech ten PiS się odda do dymisji wszyscy bez wyjątku.!!!!!!

 • Adam Jarosz

  Trochę śmieszne z tym oburzeniem na to że dopłaty są tylko do węgla, że jedyne kryterium to rodzaj opału, skoro to dopłaty do węgla to ciężko żeby dopłatę do węgla dostał ktoś kto ma gaz 😂 i ten tekst o sprzeczności z konstytucją, też śmiech, jakoś gdy zmniejszono cenę gazu i to już kilka miesięcy temu to nikt nie płakał ze to niekonstytucyjne, że niesprawiedliwe, a ta regulacja jest już od miesięcy, a teraz płacz o jednorazową zapomogę która nie wystarczy nawet na tonę węgla? To raczej śmieszne. Podobnie z tym dodrukowaniem pieniędzy, jest jasno powiedziane że finansowane to będzie z funduszy na covid, czyli z pieniędzy które już są tylko zostały przekierowane. Proszę nie rozsiewać takich głupot. Najśmieszniejsze jest to że opozycja tak płacze że wegiel mamy drogi, że zła sytuacja, że embargo na ruski wegiel bylo niepotrzebne a to nie kto inny jak Karczewski obwiniał polski rząd o finansowanie Putina właśnie poprzez kupowanie ruskiego węgla. Za nagonkę na ruski wegiel podziękujcie panu senatorowi. A za stan polskiego górnictwa podziękować trzeba UE, przez ich ślepe parcie do zielonej transformacji teraz w Europie brakuje węgla. No i trzeba podziękować poprzedniemu rządowi, do dziś pamiętam jak pani Kopacz ogłaszała sukces dla Polski w negocjacjach o pakiet klimatyczny 😂😂😂Ciekawe jest że UE opamietalo się z zieloną transformacją dopiero gdy Niemcy są zagrożeni brakiem gazu, to OZE nie pokryje Niemców zapotrzebowania na prąd i ciepło? 😂

 • Aleksander Kozak

  A chu** z tym weglem... kupilem 5t na pgg teraz za prawie drugie tyle musze go przywiezc....

 • Andrzej Senior

  Sejm później senat później znowu sejm co to k. Jest a zima się zbliża po co komu dopłata do pompy ciepła chyba tylko zlodziejowi

 • Lucyna
  Lucyna  +1

  Juz mam dosc tej zydobolszewi.

 • Janek Szczepaniak

  PGG porażka