Tap to unmute

Kupić teraz węgiel czy czekać na rządowe dopłaty?

Udostępnij
Umieść na stronie
 • Opublikowany 5 lip 2022
 • W tym materiale spróbuję odpowiedzieć na pytanie czy warto poczekać na rządowe dopłaty do węgla. Na wstępie zaznaczę jednak, że jeszcze nie wiemy jak będą one dokładnie wyglądały. Mogę więc jedynie spekulować. Decyzję o zakupie musisz podjąć samodzielnie.
  Jeśli mieszkasz na Śląsku lub w okolicach to sprawa jest prosta. Taniej niż w kopalni nie będzie. Obecnie ceny węgla w PGG są poniżej gwarantowanej ceny ustalonej przez rząd. Koszt transportu jest stosunkowo niewielki dlatego taki zakup powinien być opłacalny. Jednocześnie zdaje sobie sprawę, że kupienie czegokolwiek w sklepie PGG jest bardzo trudne. Takie czasy.
  Dla mieszkańców pozostałej części Polski sprawa będzie bardziej skomplikowana. Rząd twierdzi, że panuje nad sytuacją, ceny zostaną uregulowane, dystrybucja usprawniona, a węgla wystarczy dla wszystkich. Nawet padło zapewnienie, że powstanie nadwyżka w okolicach 1 mln ton. Jeśli masz zaufanie do rządzących to możesz spokojnie poczekać. Już w sierpniu, w lokalnym składzie, powinieneś móc kupić 3 tony węgla w cenie 996,60 zł.
  Osobiście mam duże wątpliwości co do proponowanych rozwiązań. Nie będę po raz kolejny wskazywał komplikacji jakie generuje ustawa. Zrobiłem już to w osobnym filmie.
  Link: www.youtube.com/watch?v=eO-mU...
  Z całą pewnością, rząd ma świadomość istniejących problemów i albo je ignoruje albo są inne czynniki o których nie mówi. Może mamy już zakontraktowane duże ilości węgla importowanego, a może ustawa ma na celu tylko dofinansować polskie spółki aby mogły zwiększyć wydobycie.
  W ostatnich dniach pojawiła się za to informacja, że Ministerstwo Środowiska i Klimatu uchyli czasowo normy dotyczące jakości paliw stałych. Węgla więc będzie więcej, co prawda słabej jakości ale jednak więcej. Podejrzewam, że za miesiąc będzie dostępny w okazyjnej ustawowej cenie. Każdy kto posiada kocioł na ekogroszek z automatycznym podajnikiem wie co to oznacza. Spieki, zerwane zawleczki i góry popiołu.
  Najbardziej obawiam się, że po uruchomieniu dopłat wszyscy ruszą aby go kupić. Węgla może nie być w wystarczającej ilości. Część osób swój przydział otrzyma dopiero w listopadzie lub grudniu. Warto być na to przygotowanym i mieć jakąkolwiek opcję na początek jesieni.
  Muszę też dodać, że pojawiły się głosy jakoby węgiel miałby zostać zwolniony z podatku VAT. To może mieć wpływ na ceny.
  Podsumowując. Moim zdaniem warto mieć choćby minimalną ilość węgla lub drewna. Jeśli chcesz poczekać na dopłaty to postaraj się mieć odłożony większy zapas gotówki na opał. Tak na wszelki wypadek. Staraj się śledzić informacje związane z dopłatami aby kupić tańszy opał już w wakacje. Gdzie i kiedy pojawi się węgiel z dotacją będę oczywiście informował na kanale.
  ----------------------
  Drobi węgiel? Chcesz zmienić ogrzewanie na coś tańszego?
  Tu opisałem kilka opcji: jakiekogroszek.pl/blog/585-co...
  ----------------------
  Porównaj ceny pomp ciepła: www.oferteo.pl/pompy-ciepla/z...
  Porównaj ceny instalacji fotowoltaiki: www.oferteo.pl/panele-fotowol...
  Sprawdź ceny w Twojej okolicy:
  ocieplenie elewacji, poddasza lub podłogi: www.oferteo.pl/elewacje-ociep...
  okna, drzwi: www.oferteo.pl/okna-drzwi/zap...
  rekuperacja: www.oferteo.pl/montaz-wentyla...
  ----------------------
  Zachęcam do subskrybowania kanału i zaznaczenia dzwonka aby być na bieżąco: plclip.com/channel/UCkkR...
  Nasza grupa FB: groups/jakie...

Komentarze • 192

 • Monika S
  Monika S  +11

  Dokładnie tak. Ja już kupiłam. Bo potem może się okazać że nie tego "taniego" węgla może nie być. A zima nie poczeka aż wszyscy będziemy mieli okazję kupić węgiel z dopłatą

 • adam adamski

  Nie byłoby problemu jakby nie wyskoczyli nagle z tym cholernym embargiem. Co do zasady popieram, ale nie wolno odcinać się od węgla z dnia na dzień. Unia też wprowadziła embargo, ale z okresem karencji do sierpnia aby przygotować zapasy na sezon i zyskać czas na spokojny import z innych kierunków... Wystarczyło zrobić to samo, ale nie, my jak zwykle musimy wyjść przed szereg 🤦‍♂️

 • Łukasz Tylkowski

  A więc policzmy

 • Karol Gandecki

  Jeśli węgiel jest tak drogi, to równie dobrze opłaca się ogrzewać dom grzejnikami elektrycznymi na podczerwień. A kto wie, może by można jeszcze zaoszczędzić. A przy węglu trzeba się jeszcze narobić, bo trzeba codziennie rozpalać i dorzucać.

 • Jaroslaw Kaczoński

  Polacy wam pokażą wtym roku emisję 🤣🤣🤣Będą się opony palić w piecu

 • Jaki Faq

  a ja sobie mysle że to jest 1 ze sposobów walki z obecną władzą - może mało kto w to uwierzy ale z mojego punktu widzenia tak to wygląda np. znajomy biznesmen ma zakupiony węgiel na Białorusi i jak Morawiecki ogłosił że będzie embargo na węgiel to nagle nie miał możliwości przywozu do kraju - ciekawe ? a po wprowadzeniu zakazu kasa zamrożona i niewiadoma czy kiedykolwiek odzyska - ciekawe ilu takich maluczkich zostało w ten sposób utopionych ?

 • W Cz
  W Cz  +1

  Dziękuję za ważne wiadomości.

 • Maria Walotek

  Rząd pod sąd!

 • Waldemar słomski

  Węgiel dla policjantów po 10 000 zł za tonę! Jak górnicy protestowali przeciwko zamykaniu kopalń, to milicja do nich strzelała.

 • pigwa 1
  pigwa 1  +12

  Zakup węgla w sklepie Taurona czy PGG jest NIEMOŻLIWY!!! Dostać się na stronę sklepu można tylko i wyłącznie poza godzinami sprzedaży a wtedy sprzedają jak za siermiężnej komuny "chwilowy brak towaru" a w PGG "Brak towaru" i to wszystko co oferują kpiarze z nierządu. W godzinach sprzedaży można dostać (za darmo) informację jak to bardzo zapraszają później i przepraszają. Zabawa w sprzedaż trwa a chłopcy w Warszawie się bawią w najlepsze.

 • keoks18
  keoks18  +11

  Od prawie 9tygodni staram sie kupić węgiel przez pgg. Bez skutecznie, oczywiście dalej będę próbował i liczył ze może się uda

 • folkmusicshop

  Rozkmina na zasadzie "Mam raka, leczyć się , czy czekać aż samo przejdzie"

 • Antoni Zapała

  Robotnicy w Gdańsku podpalali Komitety PZPR,w latach 70-80 nie będzie węgla będą mieli co podpalać,dwóch przedsiębiorców z Braniewa sprowadzali węgiel z Rossija,zapłacili ruskim jeden 8 MLN zeta,drugi 4MLN.Pis zrobił szlaban na ruski węgiel, ani węgla ani kasy

 • jedrula77

  ale co z dopłat jak nie będzie do czego dopłacać

 • Jan Kanownik

  Kupuj ,bo całą dopłata to jedna wielka lipą. Dopłaty mają być, tylko nie ma kto dopłacić.

 • Stanisław Dutka

  Takie jaja to tylko w Polsce

 • Jacek
  Jacek  +13

  Naiwny ten kto wierzy w tani węgiel. Zapoznajcie się z wymaganiami od składów węgla: plac na 600ton, udostępniony monitoring z podglądem online, oświadczenie o niehandlowaniu od 2019 importowanym węglem, własny transport, bliskość bocznicy kolejowej. To tak w skrócie.

 • Zbigniew Orłowski

  Tego roku zima jest odwołana z powodu wielu powodów tak mówi wiele jasnowidzów także węgiel potrzebny jest tylko do wytwarzania prądu kochani no może chyba jak będzie inaczej to można palić chrustem

 • Teresa Werdi

  Mój znajomy pracuje na kopalni i powiedział że specjalnie zanurzają wydobycie

 • Bodzio Osica

  Mam swój las drzewko A dopłaty to będą groszowe