Tap to unmute

Czy cena węgla spadnie? Prognozy cen węgla 2022

Udostępnij
Umieść na stronie
 • Opublikowany 22 maj 2022
 • Węgiel można podzielić na dwie grupy importowany i krajowy.
  Węgiel z Rosji, który dominował w polskich kotłach, po wprowadzeniu embarga, znika z rynku. Nic nie wskazuje na to, aby w niedalekiej przyszłości mogło się to zmienić. Pozostaje więc import z innych kierunków np. Kolumbii, USA, RPA, Czech, Mozambiku, Australii i Kazachstanu. Przy czym, ten ostatni może napotkać problemy ze względu na położenie geograficzne tego kraju.
  Cena węgla importowanego może spaść jeśli zmieni wykres z notowaniami na światowych rynkach. Cena nie jest stabilna. Miały miejsce, szczególnie w ostatnim czasie, duże wzrosty i spadki. (źródło: www.wnp.pl/gornictwo/notowani... )
  Czy możemy wpłynąć na ten wykres?
  Niestety nie. Karty rozdają duzi światowi gracze oraz rynek.
  Ostatnim miesiącem, w którym ceny były jeszcze na starych niskich poziomach to czerwiec 2021 roku. Ekogroszek kupowaliśmy poniżej 1000 zł, a na giełdzie notowania węgla były powyżej 100$ za tonę. Teraz jest po 3000 zł, a na giełdzie po 330 $. Gdy dodamy do tego tańszą złotówkę to niestety obecne ceny importowanego węgla są na odpowiednim, rynkowym poziomie.
  Drugim źródłem węgla jest produkcja krajowa. W polskich spółkach ceny są znacznie niższe i wzrosły tylko nieznacznie w porównaniu do poprzednich lat.
  Taniej więc nie będzie. Nie ma co liczyć, że np. latem ceny będą korzystniejsze.
  Od razu chciałbym jednak uspokoić. Moim zdaniem dużo drożej też nie będzie.
  W tym miejscu kończy się bowiem wolny rynek, a zaczyna polityka. Zapadła decyzja, że węgiel ma być tani. Efekty wszyscy widzimy. Polskiego węgla, a w szczególności ekogroszku nie da się kupić.
  Problemem więc nie jest cena tylko braki. PGG zapowiada zwiększenie produkcji ale to kropla w morzu potrzeb. Nasze porty mają ograniczoną przepustowość i w krótkim terminie zmienić tego nie można. Zgodnie z różnymi wyliczeniami, węgla ma nie wystarczyć dla wszystkich chętnych.
  Ale czy na pewno?
  Jest pewien czynnik, który ma duży wpływ na obecne braki. Wykres z Google Trends pokazuje zainteresowanie tematem ekogroszku przez ostatnie 5 lat. Dokładnie widać, kiedy jest okres grzewczy. Do tej pory większość osób z zakupem opału czekała do września. Wiosną i latem kupowali nieliczni.
  Teraz jest inaczej. Wszyscy naraz chcą kupić węgiel. Najlepiej z zapasem na 2-3 lata do przodu. Nie można zwlekać bo będzie drożej. Nie można czekać bo zabraknie. Efektem są niedziałające strony sklepów, braki taniego węgla w składach i rosnące ceny.
  Może więc tendencja się odwróci. Codziennie ktoś napełnia swoją kotłownie węglem i traci zainteresowanie zakupem. Ilość chętnych będzie więc maleć i kto wie czy jesienią nie będzie można kupić węgla bez większych problemów.
  ----------------------
  Zanim kupisz ekogroszek za kilkanaście tysięcy złotych, sprawdź, czy nie korzystniej jest przejść na pompę ciepła. Zaznacz, czego potrzebujesz, a firmy same złożą Ci oferty (bezpłatnie): www.oferteo.pl/pompy-ciepla?p...
  Sprawdź też oferty wykonania ocieplenia elewacji, poddasza lub podłogi. Oszczędź na ogrzewaniu: www.oferteo.pl/elewacje-ociep...
  Świadczysz transport węgla z kopalni. Dołącz i pozyskaj nowych klientów: www.oferteo.pl/rejestracja-do...
  ----------------------
  Zachęcam do subskrybowania kanału i zaznaczenia dzwonka aby być na bieżąco:
  plclip.com/channel/UCkkR...
  Nasza grupa FB: groups/jakie...
  ----------------------
  Informacje zawarte filmie są prywatną opinią autora
  czy cena węgla spadnie | prognozy cen węgla 2022 | cena ekogroszku

Komentarze • 143

 • rob max
  rob max  +4

  CENA jest wtedy maksymalna jeśli ludzie zaczynają się śmiać 😂

 • Damian Klimczak

  Jak węgiel kosztował 1k za tonę to ludzie kupowali po 500kg, teraz jak jest za 2.5k to każdy bierze po 10-20ton

 • Janek Szczepaniak

  Spadną słupki w sondażach. A zimę każdy zapamięta do wyborów. Niestety dla Polski to katastrofa.

 • Leszek Poco

  W domu "jednorodzinnym" pojemność piwnicy jest ograniczona. U mnie to na około 5 ton węgla, i taką ilość piec przepala przez sezon grzewczy.Przy obecnych cenach ekogroszku i pustej piwnicy będzie ciężko. Nie pisać pierdół o masowych zakupach.

 • Anna Kowalska

  Mądry rząd dba o swoich obywateli aby żyło ciè ludziom lepiej nie gorzej

 • Marek Cygan

  W Polsce brakuje węgla, niestety. Za Gierka mieliśmy drugie wydobycie na świecie i też brakowało. Proponuję przerzucić się na prąd, zobaczymy co się stanie.

 • Rahael
  Rahael  +4

  Na moje cena nie spadnie trochę nawet będzie drożej przed kolejnym okresem grzewczym.

 • L0cKer
  L0cKer  +19

  jakby kurwa w polsce wegla nie bylo to rozumiem ze by musieli sprowadzac ale taka mamy zajebista polityke idiotów ze zamiast kopac u siebie to kupujemy 3x drozej chuj wie skad kto mi to wytlumaczy PARANOJA

 • Mirosław Wawrzeńczyk

  Chyba zostawię dom, zacznę kopać ziemiankę może uda mi się przeżyć zimę. A jak nie to anielski orzszak niech twą duszę przyjmnie. Wtedy ceny węgla będą mnie walić.

 • Marek T.

  Stary handlarz węglem mi mówił, że w poprzednich latach nawet po 700 ludzie na zeszyt brali, po 1000 był dramat a teraz to tylko najbogatsi kupują może się opkupia a potem spadnie ale nie za dużo.

 • Piotr Mik
  Piotr Mik  +37

  Ludzie będą palili tym co pod ręką. Taka ekologia... 🤔

 • Ela Nowakowska

  Będziemy wycinać w nocy drzewa z lasu

 • EWA ewa
  EWA ewa  +6

  Tak się dzieje pozamykać kopalnie bo sprowadzony jest tańszy taki był rząd gospodarka swoje zakopać a od sąsiada kupić i w głowie się nie mieści że sprowadzony jest tańszy ale

 • Mr Teges

  Zawsze na wiosnę uzupełniają swoje składy elektrownie ,elektrociepłownie i ciepłownie,to one mają priorytet a dopiero na końcu jak coś zostaje to skapuje to dla szaraczków.W tym roku stworzono panikę - sztucznie wyj..bano ceny w kosmos aby za jakiś czas pochwalić się że zrobią z tym porządek ale cene trzeba podnieść o 50%(z 900 na 1400 zł), i szaraczkowie będą zadowoleni bo cena spadła-rząd załapie plusa że taki czujny i wspaniałomyślny -czyli wszyscy szczęśliwi.A wisienką na torcie będzie najdalej za pól roku wiadomość że za prąd zapłacimy 50% więcej no bo węgiel zdrożał.

 • Artur Dyskopata - Izraelita

  Kupisz tonę węgla, to ile dostaniesz?

 • aja ajja
  aja ajja  +15

  jak ma cena spasc jak na składach niema węgla mieszkam 15 km od kopalni i niema gdzie wegla kupic no chyba ze ktos niema co z kasą robic to na jednym składzie wegiel jest orzech po 2100 zł za tone a ekogroszek 2700 zł ale niema sie czym martwic Sasin zapewnił ze rząd nam pomoze !

 • BarMag
  BarMag  +1

  Takie czasy że ludzi nie stać na ekologię.

 • Malgosia G

  O to chodziło bieda ,nedza i miłość do Ukrainy

 • Aleksy5
  Aleksy5  +8

  Na OLX jest groszek każda ilość od ręki w cenie x2 gość niby z Gdańska a faktóre wystawił że Śląska bo to jakiś handlaż pewnie w spółce z kimś na wyższym stołku w PGG . To całe PGG to ściema żeby żad mógł się chwalić że jest taka strona i można kupić a tak na prawdę węgiel pojawi się na 10 sekund i znika nikt się tym nie chce zająć żadna policja prokuratura czy dziennikarze.